İstanbulAnkara

Belenco Bakım & Koruma

Belenco Sertifikalar
Ekim 14, 2018
Üsküdar Çimstone Fiyatları ve Çeşitleri
Üsküdar Çimstone Fiyatları ve Çeşitleri
Aralık 3, 2019
Hepsini göster

Belenco Bakım & Koruma

Basit Bir Günlük Temizlik İle İlk Günkü Gibi Işıldar!

Nemli, pamuklu bir bez ve yumuşak nötr bir sıvı deterjan (cam yüzey temizleyicisi veya bulaşık deterjanı) günlük temizlik için yeterlidir. Yüzeye damlayan veya bulaşan artıkları kuruyup kalıcı kire dönüşmeden silerseniz, basit bir temizlik ile yüzeyinizin ilk günkü pırıl pırıl görüntüsünü uzun yıllar koruyabilirsiniz. Deterjanla yapacağınız temizlikten sonra yüzeyi yeterli miktarda su ile iyice durulamanız ve sonrasında kurulamanız gerek sağlığınız, gerekse yüzeyin doğal görünümünün zamanla zarar görmemesi için önemlidir.

Seta Yüzeyler dokulu olduğundan lekelere karşı daha hassastır ve daha sık bakım gerektirir.

Zor Lekelerin Temizliği

Kurumuş lekeleri çıkarmak güçtür ve daha fazla çaba harcamanızı gerektirir. Bu nedenle tezgahınızda meydana gelen kir ve lekeleri kurumadan temizleyin. Kurumuş yiyecek ve içecek artıkları gibi zor kirlerin çıkarılmasında plastik bir spatula kullanın. Plastik spatula ile önce lekeyi nazikçe kazıyın ve ardından yumuşak bir bez ve sıvı deterjan (cam yüzey temizleyicisi veya bulaşık deterjanı) ile yüzeyi temizleyin. Temizlik sonrası yüzeyi yeterli miktarda su ile durulayın ve kurulayın.

Tezgahınızı Neden Kuru Tutmalısınız?

Musluk suyunun kireç içeriği yüksek olduğu için kuru tutulmazsa zamanla eviye kenarı ve arkasında biriken musluk suyu içerisindeki kireç çökelerek yüzeyde biriken kireç kalıntılarına sebep olur. Kuvars yüzeyinizin üzerinde taşlaşan kireç kalıntılarını çıkarmak için yapılan en büyük yanlış ise kireç sökücü kullanmaktır. Çünkü kireç sökücü çok yüksek oranda konsantre, asidik bir kimyasaldır ve kuvars tezgahınızdan kireci sökerken, yüzeye zarar verir.

Ticari olarak marketlerde satılan çoğu kimyasal temizleyici madde konsantre olarak üretilmekte ve çok asidik (ph:0-4) veya çok bazik (ph:10-12) kimyasal yapıda olabilmektedir. Bu tür kimyasal temizleyicilerin seyreltilerek (bir kova suya bir kapak gibi) kullanılması tavsiye edilir.

Çizilme Dayanımı

%90 ‘ın üzerinde kuvars minerali içeren Belenco tezgahınız gözeneksiz yapısı sayesinde yüzeyinde kalıcı leke barındırmayacak şekilde üretilmektedir. Mermer gibi sonradan cilalanarak veya kimyasal maddeler uygulanarak parlatılmaz. Kuvars yüzeyler fabrika ortamında kuvars minerallerinin elmas aşındırıcılar ile aşındırılması sonucu cam parlaklığına ulaşır. Kuvars yüzeyiniz metalden daha sert olduğu için kesici aletler ile çizilmez. Ancak kuvars tezgahınız metal bıçağı aşındırır ve bıçak tezgahınızın yüzeyinde gri bir metal izi bırakır. Bu nedenle tezgahınızın yüzeyinde kesim işlemleri yapmamanızı ve kesim tahtası kullanmanızı tavsiye ederiz.

Her Zaman Hijyeniktir

Sıvı emmeyen, gözeneksiz, kompakt yapısıyla leke tutmayan, bünyesinde mikroorganizmaların üremesine izin vermeyen Belenco, hijyenik bir yüzeydir. Belenco’nun hijyenik yapısı ve gıda temasına uygunluğu NSF tarafından onaylanarak, üzerinde yiyeceklerin güvenle hazırlanabileceği NSF51 sertifikası ile belgelenmiştir.

Rutin temizlik Pamuklu, nemli bir bez ve ılık su
Hafif lekeler Nötr günlük temizlik deterjanı
Ağır, kurumuş lekeler Sulandırılmış çamaşır suyu, jel deterjanlar

Öneririz!

Belenco tezgahınızın günlük temizliğinde pamuklu, nemli bir bez ve ılık su yeterlidir. Deterjan kullanmanız gereken durumlarda nötr günlük temizlik deterjanlarını tercih edin. Temizlik maddelerini kullanırken üretici firma talimatlarını mutlaka okuyun ve gereklerine uyun. Temizlik sonrası yüzeyi yeterli miktarda su ile durulayın ve mutlaka kurulayın.

Tezgahınızı Korumak Elinizde!

 • Tezgahınızın üzerinde inatçı kirlerin kurumasına izin vermeyin. Bu tip zor lekelerin kurumadan nemli bez ile silinmesi ve yüzeyin kurulanması tavsiye edilmektedir.
 • Belenco Kuvars Yüzeyler bileşiminin %90’dan fazlası kuvarstan oluşmaktadır ve kuvarsın tüm karakteristik üstünlüklerini yapısında taşır. Sertlik skalası 7 Mohs olan doğadaki en sert yarı değerli mineral taşlardan kuvars, Belenco Kuvars Yüzeyler’i yüksek çizilme ve aşınma dayanımı ile taçlandırır. Ancak yine de sivri ve kesici aletleri doğrudan Belenco üzerinde kullanmayın. Tezgahınızın ilk günkü güzelliğini koruması için kesme tahtası kullanmaya özen gösterin.
 • Bazı pişirme metodları ısının yansıyarak tezgaha ulaşmasına ve yansıdığı yerde birikerek yüzeye zarar vermesine neden olur. Her zaman tencere ve tavanızı ocağınızın uygun bölümüne, ortalanmış olarak yerleştirin. Ocak montajı, tezgahınızın arka paneli ile uygun mesafede yapılmalıdır. Aksi takdirde açık alev temasına maruz kalan kuvars yüzeyinizde ısıdan kaynaklı kalıcı leke oluşur.
 • Tezgah üstüne herhangi bir ağır cisim düşürülmesinden kaçının. Cisimlerin tezgah yüzeyinde veya kenarında hasar yapmasını (çizilme, çatlama, parça kopması vb.) önlemek için özen gösterin.
 • Belenco diğer tezgah malzemelerine göre daha yüksek ısı direncine sahip olmasına rağmen, yüksek sıcaklık değişikliklerinden etkilenebilir. Bu nedenle ocaktan veya fırından alınan sıcak kapların doğrudan Belenco üzerine konulmaması, nihale kullanılması kesinlikle gereklidir. Isı yayan mutfak aletlerini (elektrikli kızartma makineleri ve pişiriciler vb.) doğrudan tezgah üzerine yerleştirmeyin.
 • Belenco parlaklığını içerdiği kuvarstan alır. Bu nedenle Belenco yüzeylere parlaklık verici kimyasallar uygulamayın. Belenco yüzeyler ancak fabrika şartlarında parlatılabilir. Sonradan yapılacak parlatma ya da cila işlemleri Belenco kuvars yüzeyinize tamir edilemeyecek şekilde zarar verir.

Unutmayın!

Kuvars yüzeyleri sadece hak ettiği kaliteyle üretmeye değil, aynı zamanda hak ettiği şekilde kullanıma sunmaya da önem veren Belenco, tüketicilerin bilinçlendirilmesinin, kuvars yüzeylerin toplam yaşam döngüsünde çok önemli bir yeri olduğunu bilir. Bu sebeple, ürettiği ürünlerin değer katacakları yaşam alanlarında doğru kullanımlarına ilişkin tüm bilgilendirmeyi yapar. “Belenco Kullanım ve Bakım” rehberini atölyenizden almayı unutmayın.

Garanti Kapsamı Dışındaki Durumlar

 • Bu garanti, tezgahın “Belenco Kullanım ve Bakım Kılavuzu”nda yer alan hususlara aykırı kullanılmasından kaynaklanan hasarları kapsamaz.
 • Renk, ton, doku farklılıklarını, ısıl şokla veya güçlü kimyasalların yüzeye dökülmesi ile (ağartıcılar, boya sökücüler, boya veya vernik incelticiler vb.) oluşan tahribatları, darbe sonucu oluşan çatlama ve kırılmaları, kötü kullanım, atölyede olmuş hataları ve/veya düzgün yapılmamış işçilikten kaynaklanan sorunları kapsamaz. Isıl şok, tencere, tava, fırın tepsisi vb. mutfak kaplarının ateşten indirildikleri ya da fırından çıkarıldıkları sıcaklıkları ile tezgah üzerine konulması ile oluşabilir. Yüzeyin sıcakla temas etmemesi için mutlaka nihale kullanılmalıdır.
 • Su tesisatı, elektrik tesisatı, duvar veya yer karosu dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere, tezgahın onarımı ve değişimi esnasında çıkabilecek herhangi bir ilave veya destekleyici işçilik, onarım veya modifikasyonu kapsamaz. Bu tür işlerin tümü tüketicinin sorumluluğundadır.
 • Bedeli tamamen ödenmemiş ürünlere ve hizmetlere uygulanmaz.
 • Dış mekan uygulamalarını kapsamaz.
 • Dış hava ve iklim şartlarına maruz bırakılmış yüzeyler ile anormal kullanımdan veya şartlardan etkilenmiş yüzeylere uygulanmaz. Anormal kullanım veya şartlar, bunlarla sınırlı olmamak üzere, hatalı taşıma, montaj veya hatalı kullanımdan kaynaklanan hasarları, aşırı ısı veya ultraviyole ışığa maruz kalma sebebiyle oluşan hasarları, fiziksel veya kimyasal etkilere maruz bırakılma veya uygunsuz bakım ve koruma durumlarını içerir.
 • Kısmen veya tamamen doğal afetten, şantiye ve/veya montaj yapılan yerin şartlarından, mimari ve mühendislik tasarım, yapısal hareket, kaza ve vandalizm sebebiyle ortaya çıkan hasar ve yaralanmalardan kaynaklanan durumları kapsamaz.
 • Tezgah ek yerlerinin görsel ve işlevsel performansını kapsamaz.
 • Ticari ve kamuya açık mekanlardaki uygulamaları kapsamaz. Bu tür alanlar, bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla, dükkanlar, alışveriş merkezleri, bürolar veya ticari faaliyet yapılan diğer yerlerdir.
 • Kullanıcının beğenisine ve/veya kişisel seçimine dayalı (renk, doku, kenar profili, işçilik, uygulamacı vb. konularla ilgili) itirazları kapsamaz.
 • Tezgah dışındaki uygulamaları kapsamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir