Mutfak Aydınlatması Deyip Geçmeyin

Aydınlatma bir çok alanda yaşamsal bir özelliğe sahiptir, özellikle uzun kış gecelerindeki karanlığa, doğrudan güneş ışığı almayan yerlerdeki sorunlara çözüm olur. Her alanın ise fonksiyonuna göre hem aydınlatma tarzı hem de şekli farklılık gösterir. Örneğin; hastanelerin aydınlatmasıyla sanat galerilerinin aydınlatması asla aynı olamaz. Çünkü hem mekanların hem oraya gelen kişilerin amacı farklıdır. Evler için düşünüldüğündeyse aydınlatma adına dikkat edilmesi gereken alanlar arasında mutfak en önemlilerindendir. Farkında olunmayan oysaki üzerinizdeki etkisi büyük olan ve ince ayrıntılarla düzenleyebileceğiniz önemli bir konudur mutfak aydınlatması.

Işık yoğunluğu

Mutfak aydınlatmalarındaki önemli konulardan biri de ışık yoğunluğudur. Bunu daha anlaşılır çözmek için mutfağınızda görünmez sınırlar çizebilirsiniz. Böylece yemek yapım kısmına daha çok sayıda ve sıklıkta aydınlatmalara yer verirken servis ve yemek alanında daha az yoğunlukta aydınlatmalar kullanabilirsiniz. Çünkü yemek yapan kişi tüm ince detayları görmelidir ,yemeği servis edilen kişi ise yemeği bir bütün olarak algılamalıdır.

Işık Rengi

Bir çok insanın farkında olmadığı farkında olanların ise tarif edemediği bir unsurdur ışık rengi. Teknik olarak 2700 kelvin ile yaklaşık 5000 Kelvin arasında değişen değerlere sahiptir. Mutfak aydınlatmalarında kullanılan ışık ise ortalama 3000 Kelvin’dir. Ancak yine mutfağınıza çizdiğiniz görünmez sınırlardan yararlanarak yemek yapma alanında soğuk renk yani 3000 Kelvin ve üstü, servis alanında ise daha dramatik ve romantik olan 2700 Kelvin kullanabilirsiniz.

Bu yazı 26 Aralık 2016 tarihinde yazılmış olup güncelliğini yitirmiş olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Medya Üzerinden Hızlı Teklif Alın!

Mutfağınızın genel görünüm fotoğrafını, ölçüsünü ve istediğiniz modeli Whatsapp’tan göndererek hızlıca fiyat teklifi alın.

Uygun Fiyat

Çimstone ve Belenco bayisi olan Tezfab'ta her zaman uygun fiyat var.

Kaliteli Hizmet

Yılların verdiği deneyimle sözümüzün arkasındayız.

%100 Müşteri Memnuniyeti

İş başlangıcından iş bitimine kadar en büyük gayemiz %100 müşteri memnuniyetidir.